Sunday 08 November 2015

– Judged by Miss Elina Haapaniemi (Finland) [Dogs] & Miss Jean Lanning [Bitches]

Best in Show & Dog CC – AGAFONOVA’S – RUS/CZ/FIN/BAL CH. AMICUS OPTIMUS VALENTUS
Reserve Best in Show & Reserve Dog CC – DAWES’ – CH. VECTISLEON BREAKING NEWS AT KENSALROAG
Best Opposite Sex in Show & Bitch CC – HOLLIDAY’S – CH. UNIKUM TIGRA IZ GALKINA GNEZDA FOR LIONSLORD (IMP)
Reserve Bitch CC – WESTWOOD’S – CH. JOCOLDA CHIE MIHARA
Best Puppy in Show – WESTWOOD’S – LEOSRUS ONE TO REMEMBER
Reserve Best Puppy in Show – MCLINTOCK’S – CLYDEBRAE SLANGE VAR (AI)
Best Veteran in Show – JUMPS’ – CH. ACECA SOLID GOLD EASY ACTION FOR LOWENHOHLE, ShCM
Reserve Best Veteran in Show – SPRINGEL’S – LIONSCOURT BELISANA

2015 Championship Show - Best Puppy Dog (left) and Best Puppy Bitch / BPiS (right)

Best Puppy Dog and Best Puppy Bitch / BPiS

2015 Championship Show - Best Veteran Bitch (left) and Best Veteran Dog / BViS (right)

Best Veteran Bitch and Best Veteran Dog / BViS

2015 Championship Show - Reserve Bitch CC (left) and Bitch CC (right)

Reserve Bitch CC and Bitch CC

Full results

Dogs – Judge Miss Elina Haapaniemi (Finland)

Class 1 – Veteran Dog
1 – CH. ACECA SOLID GOLD EASY ACTION FOR LOWENHOHLE
2 – CH. VANNROY DOUBLE BLUFF AT DACFOLKE
3 – LEOVANNAS FIRST CLASS LAD

Class 2 – Minor Puppy Dog
1 – BAVARUKI KOOLE KOPI LUWAK
2 – KNOCKANDO’S YANG FIRE IN KUNSAG
3 – FABLERNAS MED KARLEK I HJARTAT AT SIMBERGER (IMP SWE)
4 – BAVARUKI KOOLE CAPPUCCINO

Class 3 – Puppy Dog
1 – CLYDEBRAE SLANGE VAR (AI)
2 – EASY 2 FOLLOW GINGER HEAVEN AT KENSALROAG
3 – JANTONELY PUCKER UP FLYNN
4 – OGRE Z LEONKOVHO RAJA AT LEOSTARS
5 – JANTONELY PAX TWIZZLE

Class 4 – Junior Dog
1 – ROSSNICK WOPBOPALOOBOP
2 – DAVENHEATH FOREVER BLUE
3 – LIONSLORD FULL HOUSE
4 – LEOSRUS ONE VISION
5 – DAVENHEATH FEELING LUCKY TO BRENALJAY

Class 5 – Yearling Dog
1 – SIMDEN FROSTBITE
2 – SIMDEN GROS BISOUS OF LOWENHOHLE
3 – WOLFEN OGALEESHA AVEC SIMBERGER
4 – DAVENHEATH FEELING LUCKY TO BRENALJAY

Class 6 – Novice Dog
1 – DUKE OF EARL
2 – EASY TO FOLLOW GINGER HEAVEN AT KENSALROAG (IMP POL)

Class 7 – Graduate Dog
1 – BAVARUKI BRONKO LUCHI
2 – EUPHROSIN ANKH
3 – SIMDEN FROSTBITE
4 – JANTONELY NORTHERN STAR OVER BEENPEA
5 – LYONECHKA OF THE BERNESE GARDEN AT OLDHOLBANS (IMP NED)

Class 8 – Post Graduate Dog
1 – VECTISELEON DREAM MAKER
2 – ENGELBEN FRED IN THE WOODS
3 – DUKE OF EARL
4 – JANTONELY OLD PORKY PIG
5 – JANTONELY NOVILUNIO

Class 9 – Limit Dog
1 – CONDALF GOBSTOPPER
2 – OLDHOLBANS TERPSICHORE FOR LIONSLORD
3 – LEOKINGS CENTER STAGE
4 – SANDOR VOM LOWENGARTEN FOR BENELLIESON
5 – SATCHMO VOM LOWENGARTEN MIT LEONBECK

Class 10 – Open Dog
1 – RUS/CZ/FIN/BAL CH. AMICUS OPTIMUS VALENTUS
2 – CH. VECTISLEON BREAKING NEWS AT KENSALROAG
3 – IR. CH. LEOKINGS LIONHEART
4 – INT/IR. CH. LEOKINGS PREMIERE ATTRACTION
5 – VANNROY KNITTED BY NANNAS

Bitches – Judge Miss Jean Lanning

Class 11 – Veteran Bitch
1 – LIONSCOURT BELISANA
2 – ROSSNICK MILLION DOLLA BABY
3 – ROSSNICK MASERATI
4 – CH. BRENALJAY MUCH LATER
5 – CH. BENELLIESON FRUITFUL FANCY AT DAVENHEATH

Class 12 – Minor Puppy Bitch
1 – ROSSNICK XPIALIDICIOUS
2 – OLDHOLBANS STORY TELLER
3 – BAVARUKI KOOLE SKINNY LATTE
4 – AWEDISTRAS SWEET EMOTION
5 – AWEDISTRA’S DREAM ON

Class 13 – Puppy Bitch
1 – LEOSRUS ONE TO REMEMBER
2 – LEOSRUS ONE MOMENT IN TIME
3 – DACFOLK RHOSYN
4 – OLDHOLBANS STORY TELLER
5 – BAVARUKI KOOLE SKINNY LATTE

Class 14 – Junior Bitch
1 – WILDERING’S FINALLY EDITION AT SALJAY (IMP)
2 – DAVENHEATH FOXY LADY TO BRENALJAY
3 – OLDHOLBANS CEILI DANCING

Class 15 – Yearling Bitch
1 – I’M MOUSIE V H LEONHUUSKE (IMP NLD)
2 – SIMDEN GUARDIAN ANGEL
3 – LIONSCOURT ETOILE INTO SIONNARUSH

Class 16 – Novice Bitch
N0 ENTRIES

Class 17 – Graduate Bitch
1 – YAKIRA VOM JERICHOWER LAND
2 – STARLAKE CAPELLA
3 – ROSSNICK TOLDYASO

Class 18 – Post Graduate Bitch
1 – STARLAKE CAPELLA
2 – CAROZZA DANCING IN THE DARK
3 – NAMUPALAN PRINCESS TIANA (IMP FIN)
4 – VECTISELEON SECOND TO NONE

Class 19 – Limit Bitch
1 – CONDALF CANDY CANE
2 – VANNROY ALTHENA
3 – JANDIKA BLUE LADY VON DER AIGNER-OBERMUHLE (IMP DEU)
4 – JANTONELY MAHIRA EVA AVEC SHALEODUST
5 – DAVENHEATH DAINTY LADY

Class 20 – Open Bitch
1 – CH. UNIKUM TIGRA IS GALKINA GNEZDA FOR LIONSLORD (IMP)
2 – CH. JOCOLDA CHIE MIHARA
3 – IR. CH. LOVELIENS NUKVA OF NORRIS JUN. CH. B
4 – IR. CH. BAVARUKI JUST GORGEOUS
5 – BRYNARIAN MAUNA LOA

PDF

View the Judges Critiques

for both Dogs and Bitches
PDF

Related posts